Matematyka językiem świata
6 listopada 2020

W naszej szkole od października 2019 r. do października 2020 r. realizowane były zajęcia innowacyjne, których pomysłodawczynią była pani Marta Zielonka-Materko. Ich celem była wymiana wiedzy i umiejętności uczniów z polskiej szkoły ze szkołą w Szwecji Grevhagsskolan w Eksjӧ z uczniami w zbliżonym wieku, których opiekunem była pani Roza Eyssmond.

Celem zajęć było, by pokazać uczniom, że matematyka to codzienność, z którą mają styczność nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Kontakt z uczniami z innego państwa miał za zadanie uświadomić dzieciom (zarówno w naszej szkole jak i w szkole ze Szwecji zaproszonej do współpracy w projekcie), że mimo bariery językowej jesteśmy w stanie porozumieć się językiem uniwersalnym jakim jest matematyka.

Dodatkowe zajęcia z matematyki odbywają się w innej formie niż tradycyjna lekcja. To uczniowie prowadzili zajęcia, dochodzili zależności matematycznych, pełnili rolę nauczyciela i odkrywcy.

Zajęcia były filmowane, a nagrania przesłane grupie uczniów ze Szwecji. Uczniowie naszej szkoły, opracowywali interesujące ich tematy zajęć, nagrywali filmy z ich realizacji, montowali i przesyłali efekty swojej pracy.

Uczniowie wraz z nauczycielem opracowywali ciekawe zajęcia, m.in.:
- Escape Room ze Złotą Liczbą, czyli ciąg Fibonacciego;
- Słodkie Ułamki - podział słodkości na części i określanie ich za pomocą ułamków;
- Merge Cube - czyli kodowanie, wykorzystanie aplikacji do nauki różnych dziedzin;
- Rzuć kostką - obliczanie prawdopodobieństwa wypadnięcia określonej liczby oczek;
- Kolorowe pompony - obliczanie prawdopodobieństwa wylosowania danego koloru;
- Lubimy się patyczkować - zagadki logiczne;
- Przelewamy wodę - obliczanie objętości figur przestrzennych.

Forma zajęć sprzyjała wyrabianiu aktywnych postaw matematycznych, ugruntowaniu i praktycznemu zastosowaniu posiadanej wiedzy.

Zajęcia realizowane były w ramach innowacji "Matematyka językiem świata" dofinansowanej przez Fundację mBanku.

Skip to content