Sprawozdanie z realizacji programu Laboratoria Przyszłości
12 stycznia 2024

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

 Od początku roku  roku szkolnego 2022/2023 w  Szkole Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białogardzie  realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych  i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Laboratoria Przyszłości. Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Nasza szkoła w roku 2022 przystąpiła do programu Laboratorium Przyszłości i otrzymała środki na realizację tego projektu. Uzyskane środki pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu, który umożliwił uczniom rozwijać zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności. Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt: Drukarka 3D, Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D, Stacja lutotująca, LEGO Education SPIKE Prime zestaw podstawowy i rozszerzający, Długopisy 3d 2 walizek, Laptop ACER, Biurko z szufladami, Szafa wysoka, Szafa wysoka z półkami,, Klocki - zestaw do programowania S4A GIGO,, BECREO - zestaw z mikrokontrolerem,, Elektroniczna burza mózgów,, Warsztat robotyki GIGO,, Sztaluga poczwórna,, Worek piłek 7 cm, Basen narożny,, Parawan wysoki,, aparat cyfrowy PANASONIC,Gimbal Zhiyun, Gimbal DJI, Mikroport Saramonik Blink500 B1,, 2 Statywy Manfrotto, Oświetlenie do realizacji nagrań, Zestaw do mocowania teł, Tło fotograficzne białe,, Tło fotograficzne zielone, Mikrofony bezprzewodowe BOYA, Konsola - mikser dźwięku 8-kanałowy, Wyposażenie pracowni kulinarnej na sześć stanowisk z pełnym wyposażeniem,
Sprzęt został ulokowany w pracowni programowania, pracowni kulinarnej oraz pracowni audiowizualnej. W roku szkolnym 2022/2023r. w ramach programu Laboratorium Przyszłości zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach powyższego projektu. W realizacji projektu zaangażowani byli nauczyciele wychowawcy, nauczyciele przedmiotowcy i pedagodzy. Wszyscy uczniowie brali udział w projekcie. Dużym zainteresowaniem ciszy się pracownia kulinarna gdzie w trakcie zajęć uczniowie kształcili umiejętności współpracy, obsługi nowych urządzeń, doskonalili swoje umiejętności kulinarne. Na zajęciach w pracowni programowania uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach projektowania i druku 3D. Drukarka 3D jako narzędzie służące do nauki jak i zabawy pozwoliło uczniom nabyć kolejne umiejętności. Dzięki technologii druku 3D uczniowie mają możliwość udziału w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach. Technologia druku 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w interesujących zajęciach, a nauczycielom zupełnie nowe możliwości prowadzenia zajęć lekcyjnych. Do najbladziej lubianych przez uczniów różnych grup wiekowych zajęć są zajęcia z wykorzystaniem długopisów 3D. Pracę z długopisem rozpoczynaliśmy od zapoznania z zasadami działania i posługiwania się długopisem 3D. Na początku uczniowie wykonywali proste elementy i napisy, a następnie samodzielnie zaprojektowali i wykonali prace według swojego pomysłu – przestrzenne modele. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności posługiwania się długopisami, ćwiczyli sprawność grafomotoryczną, planowanie przestrzenne i współpracę w grupie oraz uczyli się cierpliwości oraz dokładności.
Kolejnym narzędziem do świetnej zabawy, ale też nauki i kształtowania nowych umiejętności jest sprzęt w pracowni audio- wizualnej – sprzęt nagłaśniający oraz kamera z gimbałem i aparat fotograficzny z akcesoriami, który wykorzystany został do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, wycieczek, i wyjazdów, konkursów, akcji społecznych i projektów realizowanych w szkole czy też podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia, rozwijali swoje umiejętności sceniczne, wokalne, jak również rozwijali kompetencje cyfrowe oraz uczyli się świadomie i odpowiedzialnie rejestrować obraz i dźwięk. W roku szkolnym 2023/2024 w ramach programu Laboratorium Przyszłości zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach powyższego projektu. W realizacji projektu zaangażowani byli nauczyciele wychowawcy, nauczyciele przedmiotowcy i pedagodzy. Wszyscy uczniowie brali udział w projekcie. W tym semestrze uczniowie chętnie brali udział w zajęciach kulinarnych organizowanych przez nauczycieli wychowawców. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności kulinarne, dzielili się swoimi doświadczeniami w gotowaniu, wspólnie przygotowując przepyszne potrawy.
W pracowni audiowizualnej uczniowie wszystkich klas mieli zorganizowaną mikołajkową świąteczną sesję zdjęciową. Na zajęciach z informatyki i zajęciach z programowania wykorzystujemy sprzęt pracowni kulinarnej gdzie uczniowie kształtują i doskonalą swoje umiejętności informatyczne.
koordynator projektu – Dorota Karpiesiuk

Skip to content